Strona główna / Szafy Rack

Szafy Rack

Szafy wewnętrzne

Szafy wewnętrzne

ZOBACZ KATEGORIĘ

Wyposażenie szaf

Wyposażenie szaf

ZOBACZ KATEGORIĘ

Szafy zewnętrzne

Szafy zewnętrzne

ZOBACZ KATEGORIĘ

Szafa RACK, szafa teleinformatyczna, szafa 19”, szafa serwerowa, szafa krosownicza — wszystkie te nazwy odnoszą się do jednego typu szafy, którą można zauważyć w serwerowniach komputerowych, biurach, centrach logistycznych oraz różnego typu pomieszczeniach przemysłowych. Do czego służy, z czego jest zbudowana i dlaczego ma takie duże znaczenie w prawidłowym działaniu systemów IT? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz poniżej.

Szafa RACK — co to jest i do czego służy?

Szafa typu RACK to integralny element wyposażenia serwerowni komputerowej lub centrum przechowywania danych. Jest powszechnie stosowana do organizacji sprzętu informatycznego, przechowywania urządzeń sieciowych, serwerów, generatorów zasilania UPS lub elementów sieci LAN. Odgrywa bardzo ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu sieci telekomunikacyjnych. Celem szafy serwerowej jest bowiem skuteczne zabezpieczenie sprzętu elektronicznego i zapewnienie mu stabilnego działania. Z tego powodu powinna się znaleźć w każdym biurze lub innym miejscu, gdzie przechowywane są dane na różnych nośnikach elektronicznych.

Szafy RACK — zalety

Montaż szafy serwerowej ma jeszcze jeden cel. Jest nim organizacja systemu okablowania strukturalnego wewnątrz budynku. Szafa RACK stanowi centralny punkt, w którym zgromadzone są kable teleinformatyczne. Dzięki temu wszystkie urządzenia i przewody są poukładane w jednym miejscu, przez co łatwo się do nich dostać. To kluczowa kwestia na wypadek awarii, ponieważ w takim przypadku zarządzający systemem technik może szybko zlokalizować źródło problemu i naprawić usterkę.

Budowa szafy RACK

Szafa teleinformatyczna to pewnego rodzaju obudowa na sprzęt teleinformatyczny o charakterystycznym systemie mocowania. Jej parametry określone są przez jasne standardy ustanowione przez organizację EIA (Electronic Industries Association). Według tych wytycznych wszystkie szafy serwerowe typu RACK mają szerokość 19” (48,26 cm) między szynami.

Jeśli chodzi o wymiary szafy RACK, jej wysokość jest określana za pomocą jednostki U (ang. rack unit). Najczęściej kupowane są szafki wiszące od 4U do 18U, których można używać jako główny punkt dystrybucyjny w domu lub w dużych firmach. Natomiast szafa RACK stojąca o wymiarze 42U jest najczęściej wybierana przez klientów, którzy mają do uporządkowania spore ilości sprzętu.

Rodzaje szaf rack

Na rynku są dostępne różne rodzaje szaf serwerowych. Wśród nich wyróżniamy szafy wiszące i stojące. Szafy rack wiszące zwykle służą jako pośredni punkt dystrybucyjny. Używa się ich do rozprowadzania okablowania na danym obszarze, (tzw. okablowanie poziome). Z kolei szafa rack stojąca ma większe możliwości, dlatego używa się jej do łączenia tych obszarów (tzw. okablowanie pionowe). Z tego powodu szafy stojące pełnią funkcję głównych punktów dystrybucyjnych w firmach.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów oferta securityNET zawiera także szafy z drzwiami szklanymi, jak i perforowanymi. Drzwi perforowane są dobrym pomysłem, jeśli przechowujemy w szafie spore ilości aktywnych urządzeń, które odprowadzają ciepło na zewnątrz. Z tego względu warto również zadbać o wentylację szafy rack. Chłodzenie do szafy rack może być fabrycznie wbudowane lub można zakupić panel wentylatorów do szaf rack. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, warto o to zadbać, by uchronić sprzęt przed przegrzaniem.

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Broszury

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Pobierz plik
Katalog kabli securityNET 2022

Materiały marketingowe

Katalog kabli securityNET 2022

Pobierz plik
Logo securityNET

Logo securityNET

Pobierz plik
Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Pobierz plik
Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Pobierz plik
Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Pobierz plik