Strona główna / Okablowanie miedziane / Moduły RJ45

Moduły RJ45

Moduły RJ45

Moduły RJ45

Moduł RJ45 to inaczej moduł keystone, czyli jeden z rodzajów zakończenia kabla, standard otworu występujący jako końcówka żeńska. Służy do budowy gniazd abonenckich i punktów krosowych w instalacjach sieciowych. Ich budowa umożliwia beznarzędziowy i bezinwazyjny montaż, nawet w przypadku pustych patch paneli. Osłona zatrzaskowa zapobiega samoczynnemu wypinaniu się kabli. W securityNET moduły keystone RJ45 występują w kategorii 5e, 6 oraz 6a. Każda z tych opcji dostępna jest w wersji ekranowanej, jak i nieekranowanej.

Możliwości modułów RJ45

Możliwości modułów RJ45

Moduły RJ45 można zamontować na wiele sposobów. Wykorzystać je można w patchpanelach, czyli panelach rozdzielczych 19”, puszkach podtynkowych czy obudowach gniazd natynkowych. To dobry sposób na konfigurację połączeń o różnych parametrach czy technologiach. Warto sprawdzić, czy moduły RJ45 mają możliwość modyfikacji okablowania. To kolejny atut modułów keystone RJ45. W takim rozwiązaniu nie są one zamontowane na stałe, a ułożoną konfigurację różnych gniazd łatwo zmienić. Jest to szczególnie przydatne podczas uszkodzenia modułu. Wystarczy wymienić tylko ten niedziałający, a nie cały panel. Przyspiesza to całą naprawę i obniża jej koszty.

Montaż modułów RJ45

Montaż modułów RJ45

Montaż modułów keystone RJ45 jest bardzo łatwy i intuicyjny. Wystarczy wczepić je w adaptery zamontowane na ścianie lub w ścianie po drugiej stronie kabla od serwerowni. Tam następnie moduły wczepiane są w puste panele. Sama terminacja żył kabla jest analogiczna do patchpaneli. Za pomocą wciskacza LSA/IDC żyły kabla zakańczamy na złączach IDC, jakie są w module.

Jak wybrać moduł RJ45?

Aby sieć LAN mogła działać prawidłowo, konieczny jest wybór odpowiedniego modułu keystone RJ45. Podobnie jak w przypadku paneli, wcześniej trzeba zwrócić uwagę na to, jaką kategorię kabla chcemy użyć i na fakt, czy jest on ekranowany. Na tej podstawie wybieramy odpowiedni moduł, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do sieci LAN.

Keystone — kategorie

Moduły keystone mają swoje określone kategorie jak 5e, 6 i 6A. Jeśli sieć wykorzystuje kabel kategorii 6, a nam zależy na tym, by transmisja spełniała parametry sieci, wybieramy moduł keystone RJ45 kat. 6.

Keystone — ekranowanie

W przypadku gdy keystone wykonany jest z plastiku, nie ma możliwości montażu ekranu z kabla. Aby zachować jego ciągłość, powinniśmy sięgnąć po korpusy wykonane ze stopów metali. Plastikowe i metalowe moduły różnią się jedynie obudową zewnętrzną. Podzespoły wewnątrz, czyli złącza IDC i płytka, są takie same.

Keystone a narzędzia

Na rynku znajdziemy moduły RJ45 narzędziowe, jak i beznarzędziowe. Różnią się jednak nie tylko sposobem ich montażu. Moduły RJ45 beznarzędziowe są bardziej rozbudowane i dłuższe. Różnią się także terminowaniem żył kabla. W tym przypadku robimy to za pomocą wciskacza, a żyły chroni podstawka. Moduły RJ45 beznarzędziowe mają żyły rozprowadzane na podstawce, które następnie trzeba dociąć do jej krawędzi. Później wystarczy dołączyć podstawę do modułu i zamknąć. Siła docisku sprawia, że żyły kabla wypychane są na złącza IDC.