Strona główna / Okablowanie miedziane / Wtyki i osłonki

Wtyki i osłonki

Wtyki i osłonki

Wtyki RJ45 służą do tworzenia łącz kabla zakończonego po obu stronach męskim konektorem, wykorzystywanym w sieciach IP. Z czasem do sieci LAN stało się coraz bardziej popularne podłączanie różnych systemów budynkowych. Zaprojektowano więc szereg specjalnych rozwiązań we wtykach RJ45, na przykład takich, które pozwalają na łączenie ze sobą przewodów beznarzędziowo.

Jak działają wtyki RJ45 samozaciskowe?

Wybierając wtyki RJ45, z pewnością natkniemy się na wtyki RJ45 samozaciskowe. Nazwą zamienną są wtyki RJ45 beznarzędziowe lub wtyki modularne RJ45. Jednak to właśnie pierwsze określenie jest najczęściej używane na rynku. Ich montaż jest bardzo prosty, gdyż zaciskanie na złączach IDC nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Pozwala to ograniczyć ilość wyposażenia, które technik musi brać ze sobą, tworząc instalację. Dzięki temu cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Wtyki RJ45 a ekranowanie

Ekranowanie kabla jest bardzo ważne, nie tylko pod kątem działania, ale i dobrania odpowiednich wtyków RJ45. W przypadku kabla nieekranowanego, czyli UTP (unshielded twisted pairs) wykorzystywane są tradycyjne wtyki RJ45 UTP z tworzywa sztucznego. Wybierzemy jednak inny rodzaj wtyków RJ45, jeśli podłączamy kable ekranowane, czyli kable STP (shielded twisted pair). Odpowiednie będą takie z metalowym korpusem, czyli wtyki RJ45 ekranowane STP. Ich prawidłowe dopasowanie, w zależności od rodzaju kabla sprawia, że sieć LAN działać będzie prawidłowo.

Wtyki RJ45 przelotowe

Wtyki RJ45 przelotowe mają ten sam rozmiar i zasadę działania jak ich standardowe odpowiedniki. Czasami jednak sytuacja wymaga bardzo szybkiego podłączenia okablowania strukturalnego. Wtedy z pomocą przychodzą wtyki RJ45 przelotowe. Nie musimy docinać ich żył przed wprowadzeniem do wtyku RJ45, co ułatwia zarabianie, czyli montowanie żył kabla wewnątrz. Sam wtyk RJ45 w środku ma osiem otworów, w które na przelot instalowane są żyły. Jeśli wszystkie są już wprowadzone do środka, za pomocą specjalnego narzędzia możemy zacisnąć wtyk RJ45. Następnie odcinamy nadmiar żył, które przeszły na wylot. To bardzo łatwy i intuicyjny sposób, znacznie usprawniający pracę technika.

Wtyki RJ45 modularne

Występują zarówno w wersji ekranowanej, jak i nieekranowanej. Wtyki modularne RJ45 stworzone zostały z myślą o zarobieniu grubszych żył kabla kategorii 6A. Wiąże się to z faktem, że wyższe częstotliwości i chęć wysyłania większej ilości danych wymaga także większej grubości żył miedzianych, co za tym idzie również kabla. Wtyk modularny RJ45 samozaciskowy jest podobnie zakańczany jak moduły beznarzędziowe RJ45.

Osłonki wtyku RJ45

Jeśli już montujemy wtyki RJ45, warto dodatkowo zabezpieczyć je przed uszkodzeniem. W ofercie securityNET znajdziemy dedykowane osłony wtyku RJ45. Są one szczególnie przydatne podczas ręcznego montowania wtyków RJ45, gdy nie są fabrycznie pokryte osłoną przez wtryskarkę. Gwarantują dodatkowe zabezpieczenie kabli przed ich wyginaniem, a jednocześnie pęknięciem, co doprowadziłoby do uszkodzenia instalacji.