Kabel securityNET U/UTP 350MHz kategoria 5e PVC 305m
Kabel securityNET U/UTP 350MHz kategoria 5e LSZH B2ca 305m
Kabel securityNET U/UTP 350MHz kategoria 5e LSZH Cca 305m
Kabel securityNET U/UTP 350MHz kategoria 5e LSZH Dca 305m
Kabel securityNET U/UTP kategoria 5e PE zewnętrzny suchy 305m
Kabel securityNET U/UTP kategoria 5e PE zewnętrzny suchy 500m
Kabel securityNET U/UTP kategoria 5e PE zewnętrzny żelowany 305m
Kabel securityNET U/UTP kategoria 5e PE zewnętrzny żelowany 500m
Kabel securityNET F/UTP 350MHz kategoria 5e PVC 305m
Kabel securityNET F/UTP 350MHz kategoria 5e LSZH Dca 305m
Kabel securityNET F/UTP kategoria 5e PE zewnętrzny suchy 500m
Kabel securityNET F/UTP kategoria 5e PE zewnętrzny żelowany 500m
Podłączając sieć LAN, czyli strukturalną, konieczny jest wybór okablowania. Na rynku znajdziemy wiele producentów okablowania, choć wszystkie kable łączy jedno — są wytworzone z miedzi. To właśnie ten metal ma bardzo dobre właściwości jak przewodnictwo cieplne, elektryczne, odporność na korozję czy tolerancję na zmiany temperatur. Jest również stosunkowo tanie i łatwe do rozbudowy czy naprawy.
Kable miedziane znajdziemy w różnych wariantach, warto się więc z nimi zapoznać, by wybrać ten, który odpowiada naszym potrzebom. Jeśli podejmiemy właściwą decyzję, da nam to pewność, że sieć będzie działać sprawnie i szybko.
Kabel sieciowy UTP jest nieekranowany, w środku skręcone przewody w różnych kategoriach umożliwiają transmisję danych. Najczęściej stosowany jest wewnątrz pomieszczeń. Jest to najtańszy, najprostszy i najpopularniejszy kabel sieciowy LAN. Nie jest jednak aż tak odporny na zakłócenia zewnętrzne, jak inne rodzaje kabli sieciowych. Kolejną kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę, jest promieniowanie własne kabla do otoczenia.
Jeśli zależy nam na tym, by kabel był ekranowany w postaci skrętki, miał uziemienie i oplot, powinniśmy zdecydować się na kabel sieciowy STP. Litera S w nazwie oznacza, że kable w środku mają siatkę utworzoną z cienkich drucików, a gdy na początku jest litera F, wskazuje to na ekranowanie w postaci folii.
Miejsca, w których występują zakłócenia elektromagnetyczne, konieczne jest zastosowanie specjalnego kabla. W środku całościowo ekranowany jest folią, dodatkowo pokryte nią są jeszcze poszczególne pary przewodów. Kabel sieciowy FTP dodatkowo jest uziemiony. Stosowany najczęściej w przemyśle, by zapewnić większe bezpieczeństwo i ochronę przed wpływem elektromagnetycznym. Folia wewnątrz kabla sieciowego tworzy także dodatkową ochronę przed jego uszkodzeniem.
Zanim wybierzemy okablowanie miedziane, musimy przeanalizować, w jakim miejscu będą one umieszczone. Jeśli kabel znajdować się będzie wewnątrz budynku lub w jego otoczeniu występują przewody, lub panele wysokiego napięcia, warto wybrać kabel ekranowany. Silniki elektryczne, generatory, urządzenia produkujące zakłócenia elektromagnetyczne czy też kable siłowe w pobliżu również są elementami, które wymagają użycia kabla ekranowanego.
Każde wykonane przez securityNET okablowanie musi spełniać pewne normy i mieć swoją dokumentację. Takie okablowanie trafia do niezależnych laboratoriów, gdzie jest weryfikowane pod kątem spełniania międzynarodowych norm. Choć certyfikacja kabli nie jest obowiązkowa, by dopuścić je do sprzedaży, tak w securityNET robimy to w przypadku każdej części. Ważne jest dla nas, aby produkty, które trafiają do naszych klientów były najwyższej jakości. Aby sprawdzić, czy połączenie spełnia określone normy, po założeniu instalacji można wykonać dodatkowe pomiary, nie są one jednak obowiązkowe.