Strona główna / Poradniki / Wybór okablowania do systemu monitoringu

Wybór okablowania do systemu monitoringu

Wybór okablowania do systemu monitoringu

Stoisz przed wyborem okablowania do systemu monitoringu? Szukasz opcji, która zapewni optymalną wydajność, będzie bezpieczna i jednocześnie łatwa w montażu? Duża liczba dostępnych rozwiązań może sprawić, że poczujesz się zagubiony. Niezależnie od tego czy realizujesz zlecenie na terenie prywatnej posesji, w biurze, czy w obiekcie przemysłowym, idealnym wyborem będzie skrętka.

Dlaczego do monitoringu warto wybrać skrętkę?

Wybór odpowiedniej skrętki do podłączenia kamer bezpośrednio wpływa na jakość transmisji obrazu, dlatego decydując się na konkretne rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

1.Rozdzielczość kamery:

Rozdzielczość kamery jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniej kategorii skrętki. Oto jak różne rozdzielczości kamer korelują z odpowiednimi kategoriami skrętek:

– Kamery HD (720p lub 1080p) i Full HD (1080p):

Zalecana skrętka: Skrętka kategorii 5e (Cat5e) lub wyższej.

Kamery HD i Full HD zazwyczaj wymagają mniejszej przepustowości w porównaniu do kamer o wyższych rozdzielczościach, dlatego skrętka kategorii Cat5e będzie w zupełności wystarczająca do przesyłu danych w wysokiej jakości.

– Kamery Ultra HD (4K) i Wyższe Rozdzielczości:

Zalecana skrętka: Skrętka kategorii 6 (Cat6) lub wyższej.

Kamery o wyższych rozdzielczościach generują większy strumień danych, dlatego wymagają wyższej przepustowości okablowania. Skrętka Cat6 zapewni wystarczającą przepustowość do przesyłania obrazów Ultra HD.

– Zastosowania Profesjonalne i Wymagające Wysokiej Jakości Sygnału:

Zalecana skrętka: Skrętka kategorii 6a (Cat6a) najlepiej ekranowana (FTP).

W profesjonalnych zastosowaniach, gdzie niezawodność i jakość sygnału są kluczowe, lepiej sięgnąć po skrętkę kategorii 6A  w wersji ekranowanej. Kategoria 6A oferuje wyższą przepustowość niż kategoria 6, szczególnie na długości powyżej 55metrów. Dodatkowo skrętka ekranowana chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

2.Długość kabla:

Realizując instalacje systemów monitoringu na pewno wiesz, że im dłuższy kabel, tym większe tłumienie sygnału. Poniżej znajdziesz krótkie przypomnienie podstawowych parametrów:

3.Warunki instalacji:

Jeśli kabel będzie instalowany na zewnątrz, należy wybrać rodzaj kabla odporny na działanie czynników atmosferycznych (np. wodę, promieniowanie UV). Więcej o kablach zewnętrznych znajdziesz tutaj: Sześć stóp pod ziemią — jak wybrać i poprowadzić kabel zewnętrzny? – securityNET

4.Dodatkowe funkcje:

Czym jest PoE dowiesz się tutaj.

Pamiętaj, że skrętka to tylko jeden z elementów całego systemu monitoringu. Równie istotny jest dobór pozostałych urządzeń: odpowiednich kamer, rejestratorów oraz innych komponentów. Staranne podejście do tego zadania pozwoli uzyskać optymalny efekt, gwarantując wysoką jakość obrazu i bezpieczeństwo systemu. 

Przydatna wskazówka:

Wybrałeś już skrętkę? Aby zapewnić sobie komfort pracy podczas montażu, wybierz odpowiednie wtyki RJ45. Na rynku dostępne są różne rodzaje wtyków, różniące się sposobem montażu i jakością wykonania.

Polecamy użycie wtyków beznarzędziowych securityNET – to gwarancja niezawodnego połączenia, które bez problemu można stosować także na grubych kablach wyższych kategorii.

Wtyk beznarzędziowy RJ45 kategoria 6A STP (securitynet.eu)

Okablowanie Poradniki instalatora
Powrót
Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Broszury

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Pobierz plik
Katalog kabli securityNET 2022

Materiały marketingowe

Katalog kabli securityNET 2022

Pobierz plik
Logo securityNET

Logo securityNET

Pobierz plik
Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Pobierz plik
Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Pobierz plik
Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Pobierz plik