Strona główna / Okablowanie miedziane / Moduły RJ45

Moduły RJ45

Moduły RJ45

Moduły RJ45

Moduł RJ45 to inaczej moduł keystone, czyli jeden z rodzajów zakończenia kabla, standard otworu występujący jako końcówka żeńska. Służy do budowy gniazd abonenckich i punktów krosowych w instalacjach sieciowych. Ich budowa umożliwia beznarzędziowy i bezinwazyjny montaż, nawet w przypadku pustych patch paneli. Osłona zatrzaskowa zapobiega samoczynnemu wypinaniu się kabli. W securityNET moduły keystone RJ45 występują w kategorii 5e, 6 oraz 6a. Każda z tych opcji dostępna jest w wersji ekranowanej, jak i nieekranowanej.

Możliwości modułów RJ45

Możliwości modułów RJ45

Moduły RJ45 można zamontować na wiele sposobów. Wykorzystać je można w patchpanelach, czyli panelach rozdzielczych 19”, puszkach podtynkowych czy obudowach gniazd natynkowych. To dobry sposób na konfigurację połączeń o różnych parametrach czy technologiach. Warto sprawdzić, czy moduły RJ45 mają możliwość modyfikacji okablowania. To kolejny atut modułów keystone RJ45. W takim rozwiązaniu nie są one zamontowane na stałe, a ułożoną konfigurację różnych gniazd łatwo zmienić. Jest to szczególnie przydatne podczas uszkodzenia modułu. Wystarczy wymienić tylko ten niedziałający, a nie cały panel. Przyspiesza to całą naprawę i obniża jej koszty.

Montaż modułów RJ45

Montaż modułów RJ45

Montaż modułów keystone RJ45 jest bardzo łatwy i intuicyjny. Wystarczy wczepić je w adaptery zamontowane na ścianie lub w ścianie po drugiej stronie kabla od serwerowni. Tam następnie moduły wczepiane są w puste panele. Sama terminacja żył kabla jest analogiczna do patchpaneli. Za pomocą wciskacza LSA/IDC żyły kabla zakańczamy na złączach IDC, jakie są w module.

Jak wybrać moduł RJ45?

Aby sieć LAN mogła działać prawidłowo, konieczny jest wybór odpowiedniego modułu keystone RJ45. Podobnie jak w przypadku paneli, wcześniej trzeba zwrócić uwagę na to, jaką kategorię kabla chcemy użyć i na fakt, czy jest on ekranowany. Na tej podstawie wybieramy odpowiedni moduł, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do sieci LAN.

Keystone — kategorie

Moduły keystone mają swoje określone kategorie jak 5e, 6 i 6A. Jeśli sieć wykorzystuje kabel kategorii 6, a nam zależy na tym, by transmisja spełniała parametry sieci, wybieramy moduł keystone RJ45 kat. 6.

Keystone — ekranowanie

W przypadku gdy keystone wykonany jest z plastiku, nie ma możliwości montażu ekranu z kabla. Aby zachować jego ciągłość, powinniśmy sięgnąć po korpusy wykonane ze stopów metali. Plastikowe i metalowe moduły różnią się jedynie obudową zewnętrzną. Podzespoły wewnątrz, czyli złącza IDC i płytka, są takie same.

Keystone a narzędzia

Na rynku znajdziemy moduły RJ45 narzędziowe, jak i beznarzędziowe. Różnią się jednak nie tylko sposobem ich montażu. Moduły RJ45 beznarzędziowe są bardziej rozbudowane i dłuższe. Różnią się także terminowaniem żył kabla. W tym przypadku robimy to za pomocą wciskacza, a żyły chroni podstawka. Moduły RJ45 beznarzędziowe mają żyły rozprowadzane na podstawce, które następnie trzeba dociąć do jej krawędzi. Później wystarczy dołączyć podstawę do modułu i zamknąć. Siła docisku sprawia, że żyły kabla wypychane są na złącza IDC.

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Broszury

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Pobierz plik
Katalog kabli securityNET 2022

Materiały marketingowe

Katalog kabli securityNET 2022

Pobierz plik
Logo securityNET

Logo securityNET

Pobierz plik
Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Pobierz plik
Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Pobierz plik
Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Pobierz plik