Strona główna / Okablowanie miedziane / Kable krosowe

Kable krosowe

Kable krosowe

Kable krosowe to krótkie, prefabrykowane kable miedziane typu skrętka zakończone z obu stron wtykami typu RJ45 (8P8C). Ich zadaniem jest łączenie ze sobą elementów w sieci komputerowej. Aby jeszcze lepiej uświadomić sobie działanie i użycie kabli krosowych, przejdźmy do ich zastosowania.

Do czego służą kable krosowe?

Szerokie zastosowanie kabli krosowych sprawia, że jest to niezbędny element podczas podłączania sieci. Kable krosowe znajdą swoje zastosowanie niemal w każdej sieci LAN. Są obowiązkowym elementem każdej serwerowni czy punktu dostępowego. Sięgniemy po nie, aby połączyć ze sobą komputery, elementy aktywne jak np. router, czy pasywne, w tym panele krosownicze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą kabla krosowego podłączyć komputer do gniazda sieciowego.

Kabel krosowy a skrosowany

W zależności od tego, jakie urządzenia chcemy ze sobą połączyć, wybierzemy kabel krosowy lub skrosowany. Jeśli potrzebujemy kabla łączącego gniazdo komputerowe z przełącznikiem, wybierzemy kabel krosowy. Łączymy w nich takie same piny, więc ich podłączenie jest stosunkowo proste. Dwa urządzenia tego samego typu wymagają kabla skrosowanego, w którym piny łączymy według określonego schematu.

Aktualnie sytuacja dla instalatorów sieci jest o wiele łatwiejsza. Większość urządzeń po wykryciu podłączenia kabla krosowego automatycznie przełącza typ gniazda na skrosowane. Pozwala to uniknąć dodatkowych zmian w instalacji.

Kabel krosowy — co wziąć pod uwagę?

Każda sieć LAN wymaga dostosowanych do jej potrzeb rozwiązań. Dotyczy to także wyboru odpowiedniego kabla krosowego. Warto wziąć pod uwagę przepustowość kabla — jest lepsza, im wyższa kategoria kabla. Wybór kabla krosowego zależy także od tego, czy sieć LAN jest w miejscu, które narażone jest na działanie pola elektromagnetycznego. Jeśli tak, musimy sięgnąć po kable krosowe ekranowane. Oznaczone są w nazwie literką F, czyli ekranowane folią, a S — siatką. Skrót SF oznacza ekranowanie dwoma tymi elementami jednocześnie. Długość kabla krosowego, jak i jego dostosowanie do pracy w określonych warunkach, to również kluczowy element, szczególnie jeśli będzie on stosowany na zewnątrz.

Kable krosowe — topologia gwiazdy

Dzięki kablom krosowym możemy połączyć ze sobą urządzenia w sieci komputerowej w topologię gwiazdy. Charakteryzuje się on tym, że wszystkie urządzenia końcowe zbiegają się w jednym punkcie, tzw. punkcie dostępu, w którym znajduje się przełącznik sieciowy. Rozwiązanie to może być stosowane jedynie w przypadku ograniczonej ilości komputerów, choć i tak wiąże się ono z dużym zużyciem kabli.

Kable krosowe securityNET

W ofercie marki securityNET znajdziemy kable krosowe kategorii 5e, 6 oraz 6A. Każda z tych opcji dostępna jest w wersji ekranowanej i nieekranowanej. Nie musimy także obawiać się, że nie znajdziemy odpowiednio długiego kabla krosowego. Dostępne długości kabli securityNET zaczynają się od 0,25 m, a kończą na 30 m. Oznacza to, że znajdziemy kabel krosowy nawet dla najbardziej wymagającej sieci LAN. Ich wysoka jakość i kontrola produkcji okablowania sprawia, że sieci są niezwykle trwałe.

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Broszury

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Pobierz plik
Katalog kabli securityNET 2022

Materiały marketingowe

Katalog kabli securityNET 2022

Pobierz plik
Logo securityNET

Logo securityNET

Pobierz plik
Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Pobierz plik
Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Pobierz plik
Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Pobierz plik