Co jest prawdziwą różnicą między kategorią 6, a kategorią 6A w okablowaniu strukturalnym? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas budowania instalacji sieci strukturalnej opartej na jednej z tych kategorii.
Co jest prawdziwą różnicą między kategorią 6, a kategorią 6A w okablowaniu strukturalnym? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas budowania instalacji sieci strukturalnej opartej na jednej z tych kategorii.
Historia transmisji danych jest dokładnie związana z rozwojem okablowania i sprzętu połączeniowego. Wydajne, duże sieci danych i lokalne sieci (LAN) nie mogą działać dobrze bez odpowiedniego kabla i złącza. Kiedy spojrzymy w kierunku szybkich sieci, takich jak Gigabit i 10 Gigabit Ethernet, trudno to sobie wyobrazić że te sieci wywodziły się z sieci telefonicznych. Technologie LAN bardzo ewoluowały przez lata, a Ethernet stał się dominującą technologią w sieciach LAN.
Ze względu na ewolucję technologii i co za tym idzie większy popyt na wyższe prędkości w sieci, kabel i komponenty został rozwinięte móc przekazać więcej danych w krótszym czasie na dalsze odległości. Klasy i kategorie dla okablowania miedzianego zostały wprowadzone w celu wyraźnego zdefiniowania limitów dla zainstalowanego sprzętu łączącego oraz co najważniejsze zdefiniowania parametrów sieci. Na przykład kategoria 3 została wprowadzona pod koniec lat 80 i mogła dostarczać usługi głosowe oraz 10BASE-T Ethernet. Jednak stała się ona nieodpowiednia od połowy lat 90, ponieważ kategoria 5 stała się szeroko dostępną kategorią i mogła wstanie wesprzeć szybsze prędkości aż do 100Mbps. Następna fala rozwoju kabli i złączy przyszła w postaci kategorii 5e, która mogła jeszcze efektywniej obsługiwać aplikację sieciową Gigabit. Kategoria 5e jest ulepszoną wersją kategorii 5, jednak standardy kategorii 5e wprowadziły nowe i bardziej rygorystyczne specyfikacje przesłuchów między parami, co pozwoliło na bardziej niezawodne działanie aplikacji sieciowych Gigabit i planowanie scenariuszy z wykorzystaniem wysokich transferów danych.
W ciągu ostatnich 7-10 lat kable i złącza kategorii 6 stały się podstawowym wymogiem dla nowych budynków w celu obsługi aplikacji sieciowych Gigabit i obsługi przepustowości do 250 MHz. Kategoria 6 zaczyna również zastępować kategorię 5e w środowiskach mieszkalnych. Kategoria 6A, która obsługuje szybkości transmisji danych od 10G do 100 metrów i przepustowość do 500 MHz, zaczęła zyskiwać na popularności. Wiele centrów danych, szpitali i uniwersytetów przyjęło kategorię 6A jako nowe minimalne wymaganie. Kontynuowane są inne zmiany w kategorii 7, kategorii 7A, a także kategorii 8, które będą obsługiwać jeszcze wyższe szybkości przesyłania danych i przepustowości.
Okablowanie kategorii 6 zapewnia wiele zalet i korzyści w porównaniu z infrastrukturą okablowania kategorii 5e. Kiedy kategoria 6 została wprowadzona po raz pierwszy, była o około 50% droższa niż kategoria 5e, co powodowało, że koszt był zaporowy dla wielu instalacji. Jednak koszty kategorii 6 uległy znacznemu zmniejszeniu w ciągu kilku lat do punktu, w którym koszty są prawie takie same. Kategoria 6 zapewnia większą przepustowość w porównaniu z kategorią 5e i pozwala na wyższe szybkości przesyłania danych. Dlatego kategoria 6 stał się teraz minimalnym standardem dla nowych instalacji okablowania. Oprócz możliwości łatwej obsługi prędkości sieci 1 Gb/s, kategoria 6 może również obsługiwać wyższe szybkości transmisji danych, rzędu 10 Gb/s. Jednak 10 Gb/s jest obsługiwane tylko na krótszych dystansach 37-55 metrów.
Kategoria 6A może obsługiwać transfer danych z szybkością do 10 Gb/s przy maksymalnej przepustowości 500 MHz. Kategoria 6A ma dodatkowe i mocniejsze skręcenia żył, z dodatkową izolacją w celu zmniejszenia przesłuchów. Kategoria 6A jest również wstecznie kompatybilna z kategorią 6 i kategorią 5e, jednak prędkości są zawsze ograniczone i będą działać z kablem lub złączem najniższej kategorii, które są zainstalowane w łączu. Kategoria 6A szybko staje się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ jest postrzegana jako przyszłościowy system kablowy. Komponenty kategorii 6A są używane w sieciach klasy Ea zgodnie z definicją w normach ISO/IEC 11801 i TIA/EIA 568.
Jedną z widocznych wad kategorii 6A jest rzeczywisty rozmiar i waga kabla. Kategoria 6A była o 50% większa, gdy pojawiła się w 2008 roku. Od tego czasu rozmiary kabli zostały zmniejszone i odchudzone o 10%. Dodatkowy wzrost wagi zmniejsza również ilość kabli, które mogą zmieścić się w korytku kablowym i gdzie można je umieścić. Powoduje to większe korytka kablowe, kanały kablowe oraz mniejszy rozmiar wiązki. Zwiększona przestrzeń jest również wymagana dla promienia gięcia kabla w korytku kablowym, panelu krosowym i za gniazdami ściennymi.
Metody i czasy zakańczania również były postrzegane jako negatywne dla instalacji kategorii 6A, jednak nowe modułowe gniazda i gniazda, które można zaterminować w około 2-3 minuty, skróciły czas i koszty instalacji.
Jednym z głównych argumentów przemawiających za instalacją infrastruktury kategorii 6A teraz jest zabezpieczenie sieci w przyszłości. Dlatego też, jeśli planowany czas życia nowego systemu okablowania wynosi pięć lub więcej lat, należy rozważyć kategorię 6A jako opcję. Jeśli planowany czas życia sieci wynosi co najmniej dziesięć lat, zdecydowanie preferowanym rozwiązaniem wydaje się kategoria 6A.
W rzeczywistości, rozważając użycie komponentów kategorii 6A w sieci klasy Ee 10 Gb/s, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Użytkownicy końcowi mają również możliwość wyboru rozwiązania ekranowanego lub nieekranowanego. Ekranowany kabel kategorii 6A ma na ogół zewnętrzny ekran foliowy wokół każdej pojedynczej pary lub wokół wszystkich 4 par miedzianych. Ponadto moduły, gniazda i panele krosowe są również chronione metalową obudową wokół tych elementów. Każde rozwiązanie ma swoje miejsce, a także własny zestaw korzyści.
Kabel kategorii 6A jest dostępny w różnych konfiguracjach. Kable ekranowane i nieekranowane są często określane jako kable F/UTP (ekranowane) i U/UTP (nieekranowane).
Pierwsze litery wskazują rodzaj całkowitej osłony, a ostatnie litery wskazują rodzaj ekranowania na każdej parze i zrównoważonym elemencie.
Kategoria 6A U/UTP oznacza, że kabel składa się z 4 nieekranowanych par bez ekranu zewnętrznego. Kategoria 6A F/UTP oznacza, że kabel składa się z 4 nieekranowanych skręconych par, jednak zawiera zewnętrzny ekran foliowy. To jest kabel ekranowany. Dostępny jest również kabel kategorii 6A S/FTP (skrętka ekranowana/foliowana), zwykle instalowany jest kabel kategorii 7, który ma cztery indywidualnie ekranowane pary i zewnętrzny oplot ekranu wokół wszystkich czterech par.
Jednym z najnowszych dodatków do gamy ekranowanych kabli kategorii 6A jest kabel U/FTP. Ta konfiguracja kabla ma wszystkie cztery pary indywidualnie ekranowane, a nie zewnętrzny ekran foliowy. Ogólne wyniki testów i wydajność tego kabla są imponujące.
Kategoria 6A wymaga dodatkowych testów, jednak wszystkie testery sieciowe są wstępnie skonfigurowane i zautomatyzowane z wymaganiami PASS/FAIL dla łącza i mogą szybko i skutecznie testować wydajność sieci.
Przesłuchy obce (AXT) to szum elektromagnetyczny, który może wystąpić w kablu biegnącym wzdłuż jednego lub kilku innych kabli przenoszących sygnał. Zaczynają się przy 350 MHz, więc w porównaniu z kategoriami 6 i 5e, kategoria 6A wymaga dodatkowych testów.
Jak decydujesz, którego systemu okablowania strukturalnego użyć? Jak decydujesz, czy zainstalować kategorię 6 czy 6A?
Odpowiedzi na te pytania są w rzeczywistości znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Po pierwsze, jakie są obecnie wykorzystywane aplikacje? Z jakich przyszłych aplikacji planujesz korzystać w swojej organizacji? Jakiego wzrostu swojej sieci spodziewasz się w ciągu najbliższych pięciu lat pod względem przesyłanych danych i liczby użytkowników? Jaka jest przewidywana żywotność budynku? Będzie to 5,10, 20 czy nawet 25 lat? Dokąd zmierzają normy okablowania? Jaki jest Twój budżet lub oczekiwany koszt? Jaki będzie koszt, nie tylko teraz, ale koszt ponownej instalacji nowej sieci, która poradzi sobie z przyszłymi prędkościami?
Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaką sieć okablowania należy zainstalować, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednak kategoria 6A okazuje się być mądrym wyborem ze względu na jego zdolność do zabezpieczenia się w przyszłości przed zwiększonymi prędkościami sieci. Kategoria 6A jest dostępna w wersji ekranowanej lub nieekranowanej, a każda opcja ma swoje miejsce. Kategoria 6A jest również wstecznie kompatybilna z kategoriami 6 i 5e dzięki ciągłemu używaniu złącza RJ45. Kategoria 6A okazuje się być opłacalnym rozwiązaniem dla obecnych i powstających aplikacji, ponieważ obsługuje wyższe przepustowości i prędkość sieci 10 Gb/s do 100 metrów.
Ponadto produkty zgodne z kategorią 6A i okablowania strukturalnego mogą być wykorzystywane do zastosowań innych niż transmisja głosu i danych, takich jak automatyka budynków, telewizja przemysłowa, kontrola dostępu i wiele innych. Dlatego też możliwość zintegrowania wszystkich tych aplikacji w jednej infrastrukturze okablowania stanowi kolejną zaletę.