Strona główna / Poradniki / Podstawy budowy sieci okablowania strukturalnego – kategorie, budowa oraz zastosowanie

Podstawy budowy sieci okablowania strukturalnego – kategorie, budowa oraz zastosowanie

Podstawy budowy sieci okablowania strukturalnego – kategorie, budowa oraz zastosowanie

Okablowanie strukturalne

Sieć okablowania strukturalnego to nieodzowny element nowoczesnego budownictwa. Jest to jeden z systemów w budynków, który jest potrzebny do pełnego użytkowania. Tak jak mamy dostęp do elektryczności, wody, ciepła tak i w tym przypadku budynki potrzebują mieć dostęp do sieci. Okablowanie strukturalnego to sieć uniwersalnego okablowania telekomunikacyjnego, które umożliwia m.in.:

i wiele innych.

Normy i standardy

Podstawą do budowy sieci jest znajomość norm jakie określają nam standardy w budowie lokalnych sieci w budynkach. Standardy w okablowaniu wywodzą się z Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie w latach 90′ American National Standards Institute (ANSI) stworzył normę EIA/TIA 568, która na dzień dzisiejszy ewoluowała do normy ANSI/TIA 568-C/D z podziałem na pod normy:

Bazując na normach amerykańskich powstały normy:

Wszystkie normy z powyższej listy są ze sobą bardzo powiązane i dotyczą tych samych standardów w budowie sieci lokalnej. Wszystkie produkty securityNET są zgodne z normą ISO/IEC 11801.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2022/10/normy.png

W okablowaniu poziomym maksymalna długość kabli miedzianych (lub światłowodowych) wynosi 100 m, wliczając w to kabel krosowy i przyłączeniowy, co oznacza, że maksymalna długość przewodów pomiędzy panelem krosowym i punktem abonenckim (gniazdem RJ45) nie może przekroczyć 90m.

Natomiast zgodnie z normą suma długości okablowania poziomego wraz z okablowaniem pionowym budynkowym i okablowaniem pionowym kampusowym nie powinna przekraczać 2000 m, co oznacza, że jeśli w okablowaniu pionowym zastosujemy  światłowód, to jego długość nie powinna przekraczać 1900m (jako suma okablowania pionowego i kampusowego).

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2022/10/schemat-sieci.png

Podział ze względu na budowę „skrętki” oraz jej kategorie

Skrętka – rodzaj przewodu sygnałowego służącego do przesyłania informacji, który zbudowany jest z jednej lub większej liczby par kabli (kabel parowy) skręconych ze sobą w celu eliminacji wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami. Zbudowana jest z czterech par skręconych ze sobą przewodów, dzięki czemu zredukowany zostaje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od innych urządzeń lub wzajemnych zakłóceń (tzw. przesłuchy). Najczęściej tego rodzaju kabel stosowany jest w instalacjach telefonicznych czy też sieciach Ethernet.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2022/12/ZGSEC6FTPLSZH-e1688643506305.png

TWISTED PAIR = TP

Budowa:

Kable skrętkowe są pakowane w:

Telekomunikacyjne kable skrętkowe są szeroko stosowane w wielu zastosowaniach, w tym w sieciach komputerowych, sieciach telewizji kablowej i systemach telefonii. Kable skrętkowe są dostępne w różnych typach budowy wewnętrznej, które mają różne właściwości i zastosowania. Podział kabli ze względu na ich budowę wewnętrzną można przedstawić w następującej liście:

U/UTP (Unshielded/Unshielded Twisted Pair) | to rodzaj kabla parowego, który składa się z 4 par nieekranowanych przewodów skręconych razem. Jest to najczęściej stosowany typ kabla skrętkowego, który jest używany do przesyłania danych w sieciach komputerowych. Kabel U/UTP jest zazwyczaj wykonany z żył miedzianych, która zapewnia wyższą przepustowość i mniejszą zawartość zakłóceń niż inne typy kabli.

U/FTP (Unshielded/Foiled Twisted Pair) | to rodzaj kabla parowego, który składa się z 4 par przewodów skręconych razem, z których każda para jest otoczona folią aluminiową. Kabel U/FTP jest często stosowany w sieciach komputerowych, aby zapewnić wyższy poziom ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i zapobiega wzajemnemu zakłócaniu się sygnałów wysyłanych przez poszczególne pary. Kabel U/FTP jest zwykle wybierany w miejsce kabla STP (Shielded Twisted Pair), ponieważ jest tańszy i łatwiejszy w instalacji.

F/UTP (Foiled/Unshielded Twisted Pair) | to rodzaj kabla parowego, który składa się z 4 par przewodów skręconych razem. Na całej długości kabla wszystkie pary są otoczone folią aluminiową. Folia ta zapewnia dodatkową ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Kabel F/UTP jest zwykle wybierany w miejsce kabla STP (Shielded Twisted Pair), ponieważ jest tańszy i łatwiejszy w instalacji.

F/FTP (Foiled/Foiled Twisted Pair) | to rodzaj kabla parowego, który składa się z 4 par przewodów skręconych razem z indywidualną izolacją foliową i dodatkową warstwą ekranu foliowego na całej długości kabla. Kabel F/FTP jest najczęściej wykorzystywany do budowy sieci w budynkach, gdzie konieczne jest użycie kategorii 6A zapewniającą transmisję 10 Gb/s.

S/FTP (Shieled/Foiled Twisted Pair) | to rodzaj kabla parowego, który składa się z 4 par przewodów skręconych razem z indywidualną izolacją foliową i dodatkową warstwą ekranu plecionego wykonanego z drutów miedzianych, ocynowanych na całej długości kabla. Kabel S/FTP używamy, gdy potrzebna jest ochrony przed zakłóceniami o niskiej i wysokiej częstotliwości.

W zależności od rodzaju skrętki występują jeszcze folie i ekrany ochronne zabezpieczające kabel przed działaniem niepożądanych czynników mogących mieć wpływ na transmisję danych, np. fal elektromagnetycznych. Różnie elementy do budowy sieci zaczynając od kabli, modułów, paneli, wtyków kończąc na patchcordach, występują w dwóch wersjach:

Ekranowanie kabla wpływa na ochronę zakłóceń wewnętrznych oraz zewnętrznych jakie mogą negatywnie wpłynąć na parametry transmisji w kablu. Należy pamiętać, że każdy element ekranowany trzeba uziemić. Najczęstszym materiałem stosowanym w skrętkach do ekranowania jest folia poliestrowa pokryta warstwą aluminium oraz miedzi.

Rodzaj skrętki jaki należy dobrać do zbudowania sieci zależy od miejsca, w którym sieć ma działać oraz od stopnia zakłóceń elektromagnetycznych jakie w danym miejscu występują. Kable typu STP do systemów zabezpieczeń nadają się idealnie w przypadku instalacji narażonych na zakłócenia elektromagnetyczne, Zastosowanie ekranu w tego typu kablach minimalizuje ryzyko zakłóceń np. przy położeniu kabla w jednym wspólnym korytku z kablem prądowym. W innych przypadkach – braku zakłóceń – stosujemy kable nieekranowane. W małych sieciach LAN czy to w szkole czy w domu najczęściej stosuje się typ podstawowy UTP, ponieważ jest on wystarczający do obsługi tak małych sieci, a ponadto jest to najtańszy rodzaj kabla typu skrętka.

Kategorie kabla typu skrętka

Poza typami kabla typu skrętka wyróżniamy jeszcze ich kategorie określające m.in. standardy sieci w jakich mogą być wykorzystywane.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2022/10/kable-1.png
Okablowanie Poradniki instalatora
Powrót

Podobne artykuły

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Broszury

Broszura securityNET – elementy do budowy sieci LAN

Pobierz plik
Katalog kabli securityNET 2022

Materiały marketingowe

Katalog kabli securityNET 2022

Pobierz plik
Logo securityNET

Logo securityNET

Pobierz plik
Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Instrukcja montażu modułów beznarzędziowych STP

Pobierz plik
Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Instrukcja montażu szaf stojących CCSS

Pobierz plik
Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Instrukcja montażu – panel krosowy UTP

Pobierz plik