Strona główna / Poradniki / Jaki kabel dla gamera?

Jaki kabel dla gamera?

Jaki kabel dla gamera?

Jaki kabel dla gamera?

Gracze traktują swoje hobby bardzo poważnie. Zdobycie jakiejkolwiek przewagi sprzętowej nad przeciwnikiem jest na wagę złota. Od kart graficznych po pamięć RAM, od klawiatury po mysz – gracz poruszy niebo i ziemię, żeby zdobyć najlepszy sprzęt i uzyskać najwyższe wyniki. Nie inaczej jest w przypadku instalowania sieci. Wybór najlepszego kabla skrętkowego dla sieci domowej jest tak ważny, ponieważ od niego zależy to, czy będzie w stanie obsłużyć powszechnie dostępny sprzęt, uwzględniając jednocześnie rozwój w przyszłości. Technologia sieciowa postępuje, ale nie tak szybko, aby instalacja okablowania stała się przestarzała z dnia na dzień.

Zatem który kabel jest najlepszy do grania? Który wybrać?

Istnieje kilka kategorii kabli skrętkowych. Każda obsługuje inną częstotliwość oraz prędkość maksymalną.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2023/06/Group-2219.jpg

Można spotkać się z opinią, że najlepszy kabel do grania, to taki, który obsługuje najwyższą możliwą prędkość, jednak nie ma to znaczenia w przypadku kabli stosowanych w warunkach domowych. Kabel powinien być dostosowany do prędkości platform gamingowych oraz planu internetowego.

Optymalnym wyborem jest więc kabel kat. 6 – obsługuje on prędkości do 10 gigabitów na sekundę (10 Gb/s) – co jest więcej niż wystarczające dla obecnie dostępnych pakietów internetowych. Zdecydowana większość (99%) wszystkich prędkości sieci nadal utknęła na poziomie 1 gigabitu. Jeśli Twój komputer do gier lub konsola obsługuje tylko 1 gigabit, jest to tak zwane „wąskie gardło”, które powoduje ograniczenie prędkości, nawet jeśli reszta sprzętu sieciowego działa z prędkością 10 gigabitów. W takiej sytuacji nawet najszybszy kabel sieciowy utknie na 1 gigabicie. Sprzęt 10-gigabitowy jest drogi i chociaż staje się coraz bardziej dostępny, to prawdopodobnie można go znaleźć tylko w średnich i dużych firmach.

 

Zakup kabla kategorii 6 pozwoli w przyszłości na aktualizację sprzętu bez ponoszenia kosztu wymiany kabla oraz wykorzystanie pełnego planu internetowego w przypadku, gdy dostępne będą szybsze pakiety.

Czy droższy znaczy lepszy? Czy warto stosować kabel ekranowany?

Ekranowanie jest potrzebne, jeśli mamy do czynienia z zakłóceniami generowanymi przez sieci znajdujące się w pobliżu. W warunkach budownictwa jednorodzinnego jest mało prawdopodobnie, że wystąpią duże zakłócenia. Natomiast niewłaściwe użycie kabla ekranowanego może spowodować spore problemy. Kabel ekranowany musi zostać odpowiednio uziemiony, a wszystkie elementy sieci powinny również być ekranowane. W przeciwnym razie możemy spowodować pętlę uziemienia, co skutkuje zakłóceniami.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2023/06/Group-2213.jpg

Czy warto zainwestować w kabel kategorii 7?

Kategoria 7, która przesyła dane z prędkością do 10 Gb/s, z zasady nie jest jeszcze w sferze potrzeb zwykłego użytkownika, który chce kupić skrętkę do domu. Kabel tej kategorii nie przyspieszy działania dostępnego sprzętu sieciowego ani Internetu. Dla przeciętnego użytkownika domowego i małego biznesu zakup czegokolwiek powyżej kategorii 6 również nie przynosi żadnych korzyści i jest niepotrzebnym kosztem.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2023/05/Group-2202.png

Czy długość kabla skrętkowego ma wpływ na szybkość przesyłu danych podczas grania?

Długość kabla stosowana zgodnie z zaleceniami i normami (czyli taka, która nie przekracza 100 m) nie ma wpływu na opóźnienia w przesyłaniu danych. W warunkach domowych ciężko znaleźć zastosowanie, gdzie długość kabla choćby zbliża się do tej granicznej wartości.

https://securitynet.eu/wp-content/uploads/2023/05/Group-2209.png

Ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Sprawdź pozostałe poradniki przygotowane przez naszych ekspertów!

Nowości Poradniki instalatora Samouczki
Powrót